brown wooden house surrounded by trees

Jak nie marnować ciepła w domu?

Ocieplenie domu jest kwestią kluczową dla finansów danego gospodarstwa domowego. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu może kosztować krocie, zwłaszcza w czasie mroźnej i siarczystej zimy. Jak zatem ogrzewać dom i jak go prawidłowo ocieplić, aby wydatki na ogrzewanie nie pochłonęły naszych oszczędności i nie zrujnowały budżetu domowego? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią nam zaplanowanie wydatków na ogrzewanie oraz ich istotne zmniejszenie.

Oszczędzanie energii potrzebnej na ogrzanie budynku skupia się przede wszystkim na prawidłowym jego ociepleniu. Pierwszym krokiem powinny być okna i ich uszczelnienie. Jeśli w Twoim domu znajdują się stare, szklane okna, wówczas najlepszą decyzją będzie ich wymiana. Dobrze jest wymienić okna na plastikowe, z trzema warstwami. Będzie to warstwa zewnętrzna, wewnętrzna i środkowa, które sprawią, że ciepło nie będzie uciekać z powodu nieszczelnego okna. Kolejne do uszczelnienia powinny być drzwi. Jeśli Twoje drzwi są stare i drewniane, to najlepszą decyzją będzie ich wymiana na solidniejszy materiał.

Zobacz artykuły: tani dobry ekogroszek i kaloryczność pelletu a ekogroszku

Ważne jest także ocieplenie ścian, przez które może uciekać spora ilość ciepła. Ocieplając ściany skup się zwłaszcza na tych, które są wystawione na północny wiatr, ponieważ to właśnie one będą tracić największe ilości ciepła. Dobrze jest tego typu ściany podwójnie zaizolować, aby mieć pewność, że ciepło nie będzie przez nie niepotrzebnie uciekać.

Kluczowym elementem jest także wymiana pieca. Stare piece są nieszczelne i ciepło zamiast iść w górę i ogrzewać dom wydostaje się przez ściany pieca i tym samym ogrzewa piwnicę. Jest to zbędna strata energii, za którą przecież płacisz. Dobrze jest także zainwestować w piec z automatycznym podajnikiem, co znacznie usprawni i ułatwi rozpalenie w piecu, nim pomieszczenia się wychłodzą (co także pochłania więcej energii, a nie jest to potrzebne).

Zadbaj także o wysoką kaloryczność paliwa opałowego, którym ogrzewasz dom. Najlepiej sprawdzą się do tego zadania ekogroszek bądź pellet.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: