brown wooden round table with chairs

Jaka sauna do ogrodu?

Sauna w ogrodzie to świetny pomysł dla osób, które lubią wygrzewać się w zaciszu i cenią sobie lecznicze korzyści pary i ciepła. Jaka sauna do ogrodu jest najlepsza? Jak wybrać odpowiednią saunę, żeby nie przepłacić, a jednocześnie cieszyć się dobrą jakością?


Na początek wymiary.

Wybieranie sauny powinno rozpocząć się od dokładnego wybrania i wymierzenia miejsca pod nią. Najlepiej aby wziąć pod uwagę również takie rzeczy jak ile osób ma z niej korzystać – czy będzie to sauna jedynie do naszego prywatnego użytku, czy też pozwolimy czasami korzystać z niej przyjaciołom i rodzinie. Wpływa to bowiem na ilość miejsca, jakie będziemy musieli zaaranżować do sauny.

Następnie musimy pomyśleć o drewnie na saunę.

Na ściany powinno iść drewno bardzo odporne na temperatury i wilgoć. Najczęściej do takiej pracy używa się drewna z drzew iglastych. Bardzo dobrze sprawdza się cedr kanadyjski, który cechuje się dużą wytrzymałością i niezwykle dobrze sprawdza się jako izolator.
Wiele osób urzeka sekwoja, ze względu na piękny kolor. Trzeba jednak pamiętać, że pod wpływem czynników takich jak wilgoć i ciepło zmienia kolor z czerwonego na szary. Często wykorzystuje się również modrzew europejski, ale on nie wygląda zachęcająco – ma zwykle twarde sęki i nieregularne słoje.

Do wnętrza za to warto pomyśleć o elementach z osiki lub dość egzotycznej samby. Wolno się nagrzewają i są bardzo komfortowe w użytkowaniu.
Kolejną ważną sprawą jest piec do ogrzewania sauny. Coraz częściej wykorzystuje się grzejniki elektryczne. Poza tym mogą one być wygodniejsze gdy trzeba będzie obsługiwać piec z zewnątrz.

Jednak jeśli pozwala nam na to miejsce i chcemy poczuć lepszą atmosferę nie ma nic lepszego nad piec opalany drewnem. Tu również możemy mieć opcję ładowania z zewnątrz lub wewnątrz, ale jest mniej “poręczna” niż piec elektryczny.

Kolejną rzecz o której warto pomyśleć jest ewentualna przebieralnia. Po co nam może być przebieralnia w ogrodowej saunie? Cóż, nie da się zauważyć, że trudno grzać się w saunie w ubraniu. Dlatego, jeśli nasza sauna ogrodowa jest nieco dalej od domu i nie mamy innego pomieszczenia by się przebrać powinniśmy pomyśleć o przebieralni w saunie, która może znacznie nam wszystko ułatwić.

Ostatnia kwestię jest oświetlenie. Najczęściej sauny mają mocne światło sufitowe. Jednak nie każdemu to pasuje. Większości łatwiej się zrelaksować, gdy mamy do czynienia z łagodnym światłem kinkietów. Trzeba przy tym pamiętać, że maksymalna moc żarówki w saunie wynosi 60 W ze względu na specyficzne warunki panujące w saunie.

Skoro już wiesz te rzeczy, zastosuj tą wiedzę w praktyce. Spraw sobie wymarzoną saunę w ogrodzie!


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: