1024px-Alpenroos

Różanecznik alpejski

Ten krzew jest prawdziwą ozdobą w górskich obszarach Europy. Różanecznik alpejski spotykany jest zarówno w Alpach, jak i w Pirenejach. Można się z nim również spotkać w czasie wędrówek po Bałkanach.

Choć dla niektórych jest on chwastem wdzierającym się na pastwiska, ze względu na piękno i coraz rzadszy udział tego krzewu w górskiej roślinności został on objęty ścisłą ochroną. Niski różanecznik alpejski to krzew, który w górskiej scenerii prezentuje się wspaniale. Zachwyca swymi czerwonymi kwiatami oraz wąskimi listkami, które z wierzchu przybierają barwę ciemnozieloną, a z dołu – rdzawobrązową. To właśnie one są najbardziej charakterystyczną cechą tego krzewu.

By móc zobaczyć tę roślinę w naturalnym środowisku, najlepiej wybrać się na alpejskie hale. To tu, na wysokości 1700 – 2000 metrów n. p.m. różanecznik alpejski występuje najczęściej. Sprzyjają mu wilgotne gleby oraz te rejony, w których zalega warstewka próchnicy. Takie warunki są dla krzewu najlepsze, dzięki nim może się też najpiękniej prezentować.

„Alpenroos” autorstwa albert kok – Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alpenroos.jpg#/media/File:Alpenroos.jpg


Opublikowano

w

przez

Tagi: